Možda se pitate, zašto uopće druga fermentacija? Zar prva nije dovoljna? Odgovore na ovo i ostala pitanja donosim vam u suradnji s Kefirko.
Prvo, mali podsjetnik!
Nakon što smo dodali kefirna zrnca u mlijeko i ostavili na sobnoj temperaturi minimalno 24 sata, procesom fermentacije nastaje kefir – ovaj proces se naziva PRVA FERMENTACIJA.
Ukoliko želite detaljniji opis Kako napraviti domaći kefir, samo kliknite na link.
Nakon što ste procijedili kefir i izdvojili zrnca, kefir uspite u staklenu posudu i ostavite na sobnoj temperaturi 6 do 24 sata – ovaj proces se naziva DRUGA FERMENTACIJA.
Za drugu fermentaciju izaberite staklenu posudu s poklopcem – ja za drugu fermentaciju koristim Kefirko posudu. Odlična je i lako se koristi, pogotovo jer na poklopcu ima manji otvor za izlijevanje. Poklopac hermetički zatvara posudu pa je možete nositi bez straha od prolijevanja kefira po svemu važnom u vašoj torbi ili ruksaku:)
Jednostavno rečeno, druga fermentacija počinje kada procijeđeni kefir ostavite na sobnoj temperaturi kroz određeno vrijeme.
Što je “Određeno vrijeme”?
Koliko ćete pustiti da kefir fermentira u drugoj fermentaciji ovisi o vašim preferencijama okusa. Također, možete slobodno isprobati kefir dok je u procesu druge fermentacije kako bi odrediti koji je vaš najdraži okus kefira.
Razdoblje druge fermentacije može trajati od 6 do 24 sata ili više / manje od navedenog. Uvjeti vašeg stana (je li hladnije ili toplije) također mogu utjecati na proces druge fermentacije.
Zašto druga fermentacija?
Ukoliko volite kefir s manje kiselkastim okusom, druga fermentacija je rješenje za vas. Osim okusa, druga fermentacija dodatno smanjuje udio laktoze u kefiru te povećava nutrijente i probiotičke bakterije.
Dodatno, druga fermentacija vam daje mogućnost dodavanje okusa u vaš kefir.
O kakvim se okusima radi i još više o benefitima druge fermentacije pročitajte u mom članku na Kefirko blogu 🙂
Izvori:
Milk Kefir