Search
Close this search box.
heljda špinat cikla

Kako kroz oko društvenih mreža probuditi aromu i okuse

Prije nego zaronimo u slasni svijet fotografiranja hrane, rado bih vam najavila teme koja će se provlačiti kroz moju 2024. godinu. Ove godine planiram objaviti novi web ovog bloga, radim na materijalima za edukacije i radionice o fotografiji hrane i proizvoda, pripremam i par iznenađenja, ali korak po korak. 

Također, edukativni dio kroz kratke savjete ću obrađivati kroz 12 jela uz koje ću vezati fotografsku temu. Svaki mjesec jedna foto tema uz slasno jelo!

Ovaj mjesec pristupam fotografiji hrane kroz širu sliku i probati ću odgovoriti na neka od pitanja vezana uz fotografiju hrane, kao i ono početno, zašto uopće fotografirati hranu?

Nadam se da će vam ovi savjeti biti korisni i da ćemo se družiti cijelu 2024., a i poslije.

Zašto uopće fotografirati hranu?

Može se reći da kada riječi zakažu, fotografija govori, posebno kada je riječ o fotografiranju hrane. Bez obzira jeste li u prodaji proizvoda, blogger koji prezentira svoja kulinarska umijeća, chef, pokušavate privući goste u restoran ili ih uvjeriti da isprobaju recept, fotografija hrane je važna. 

Fotografija hrane priča priču, priča vašu priču. Od pozadine i osvjetljenja do odabira jela i rekvizita, svi dijelovi vaše fotografije pričaju priču. Vaš sadržaj na fotografiji gradi identitet o tome tko ste i kako želite da se vaši klijenti ili pratitelji osjećaju. Fotografija hrane, kao i svaka druga fotografija, trebala bi komunicirati jasnu poruku i izazvati emocije. S fotografijama hrane želite da gledatelji odmah pomisle (ili još bolje kažu) “Mmm!” 

Želite da vaši gledatelji naruče hranu, rezerviraju stol ili isprobaju vaš recept.

Na što obratiti pažnju kada fotografirate hranu?

Kada fotografijom hrane želite istaknuti vaš brend ili stil, važno se pobrinuti da to fotografija i odražava. Ako ste više rustikalni, moody tip, nemojte koristiti svijetle pastelne boje. Istaknite vašu atmosferu tamnijim bojama, drvenim podlogama, usmjerenim svjetlom uz obilja teksture.

Fotografije hrane trebaju izgledati prirodno i uvjerljivo. Bilo da koristite male detalje kao cvijet anisa u čaju, „zaposlenu scenu“ punu sastojaka za izradu kolača ili praznim prostorom usmjeravate oko gledatelja prema slasnom tanjuru, uvijek razmišljajte o osjećaju kojeg želite izazvati kod gledatelja i koju poruku šaljete. Na primjer, uz sladoled od jagoda nema smisla dodavati listove svježeg bosiljka samo zato jer pink i zelena izgledaju zanimljivo, ali ako je bosiljak dio recepta, dapače!

Fotografiranje hrane zahtijeva pažljivu kombinaciju tehničkih vještina i umjetničke vizije. Odabrati ispravnu vrstu svjetla (prirodno ili umjetno), često je ključ uspjeha, omogućujući očuvanje prirodnih boja hrane i stvaranje sjena. Kompozicija je također važna – ravnoteža između glavnog jela, dekoracija i pozadine treba stvarati harmoniju.

Boje također imaju važnu ulogu u fotografiji hrane. One ne samo da privlače pažnju, već i prenose informacije o sastojcima i načinu pripreme. Crvene boje često asociramo sa sočnim voćem ili mesom, dok zelene boje odaju svježinu i nutritivnu vrijednost. Osvježavajuća zelena salata ili topla narančasta juha mogu dočarati okuse prije nego što gledatelj prvi puta okusi jelo.

Naglašavanje kontrasta boja može dodatno pojačati dojam hrane, a kombinacija toplih i hladnih nijansi stvara dinamičnost. 

Što se tiče stilizacije, sjetite se poruke i osjećaja. Želite li stvoriti dojam obiteljskog ručka uz veliki stol, pune tanjure i mekano svjetlo, užurbanu scenu izrade kolača uz brašno „na sve strane“, ljuske od jaja i zaposlene ruke koje mijese tijesto ili lagano jutro uz omiljeni napitak i minimalno korištenje rekvizita? Što god da odabrali, scena treba biti takva da se gledatelj želi odmah „uključiti“ u fotografiju, poželi zgrabiti tu šalicu i uživati u mirnoći jutra.

Odabir pravog kuta za fotografiranje hrane je također ključan za postizanje dobre fotografije. Različiti kutovi mogu biti prikladni za različite vrste hrane, ovisno o njenim karakteristikama i prikazu koji se želi postići. Nitko ne želi vidjeti bogati sendvič ili preukusne palačinke složene jedna na drugu fotografirane odozgo (flat lay), ali pizzu i bogatu salatu želimo tako fotografirati.

Kako sve ovo obuhvatiti u jelu? 

Za početak sam odabrala jednostavan primjer, heljda sa špinatom i pečenom ciklom:

  1. Scena – jednostavna, jedan tanjur, minimalni rekviziti, biljka nije u fokusu, a salveta i vilica se ne vide cijele. Scena nije „zaposlena“, ali je jelo spremno za konzumaciju.
  2. Boje i tekstura – boja rekvizita i scene je više neutralna jer želim naglasiti boje na tanjuru – zeleni špinat i ljubičastu ciklu, koje su komplementarne. To su boje koje se nalaze na suprotnim krajevima kotača boja, poput crvene i zelene ili plave i narančaste. Ove boje stvaraju jak kontrast kada se koriste zajedno i mogu biti vrlo upečatljive. Zelena pridonosi svježem i prirodnom dojmu, dok ljubičasta dodaje notu luksuza. Emocionalni rezultat ove kombinacije može biti osjećaj uravnoteženosti, gdje gledatelj percipira jelo kao nešto posebno, ali istovremeno i nutritivno vrijedno. Heljda je, kao i rekviziti, bojom neutralna, ali podržava teksturu špinata i cikle.
  3. Svjetlo – koristila sam danje svjetlo popodnevnih sati. 
  4. Kut fotografiranja – koristila sam kut fotografiranja odozgora, “ptičja perspektiva”, tj. flat lay kako bih prikazala cijelo jelo na tanjuru.

A sada receptić!

Sastojci

  • 200 g heljde 

  • 400 g špinata ili blitva (svježe ili zaleđeno)

  • 4 cikle

  • 4 jušne žlice maslinovog ulja za ciklu

  • 4 jušne žlice maslinovog ulja za špinat

  • dva prstohvata soli

  • 1 čajna žlica mješavine mediteranskih začina

Priprema

  1. Zagrijte pećnicu na 200°C.

  2. Ciklu operite, ogulite i narežite na kockice veličine 2 cm. Stavite na lim za pečenje, premažite maslinovim uljem i posolite. Pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 200°C dok cikla ne omekša i dobije zlatno smeđu boju, oko 25-30 minuta.

  3. Dok se cikla peče, isprati heljdu pod hladnom vodom. Stavite je u lonac i dodajte dvostruku količinu vode. Posolite po ukusu. Kuhajte heljdu dok ne omekša, oko 15-20 minuta pa procijedite.

  4. Ako koristite svježi špinat, operite špinat i ocijedite ga.

  5. Na zagrijanoj tavi dodajte maslinovo ulje za špinat, dodajte špinat i pirjajte ga dok ne uvene, što traje samo nekoliko minuta pa dodajte začine. Dobro promiješajte pa dodajte kuhanu heljdu. Poklopite da zadrži toplinu dok cikla nije pečena zatim u mješavinu heljde i špinata dodajte pečenu ciklu.

  6. Poslužite toplo kao samostalno jelo ili kao prilog uz ribu ili meso.

Podijeli